Όταν σκοράρεις μπορείς να πάρεις αποτελέσματα. Έτσι η Κοζάνη στις 2 πρώτες αγωνιστικές των play-out έχει πετύχει ισάριθμα τέρματα με αποτέλεσμα να έχει συγκεντρώσει 4 βαθμούς και να βλέπει ακόμα πιο αισιόδοξα την συνέχεια.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή στην Χαλάστρα ο Σουλιώτης με μια κεφαλιά πραγματική «οβίδα» χάρισε ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του απέναντι στον Ηρακλή (του έχει πάρει τον αέρα αφού σε 4 παιχνίδια φέτος έχει 2 νίκες και 2 ισοπαλίες) που είχε βρεθεί πίσω από το 49ο.

Για να έρθει ο βαθμός χρειάστηκε και οι σωτήριες απέκρουσες του Καραγκιόζη στο 66ο και το 86ο για να δικαιωθούν έτσι όσο υποστήριζαν ότι κακώς δεν έπαιζε τόσο καιρό.

Το φιλμ του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Ηρακλή και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό, όταν ο Έμπο έπιασε το δυνατό σουτ έξω από τηνπεριοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 13′ ξανά ο Γηραιός στο προσκήνιο, ο Σπυρίδης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ισνάλντο, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Δέκα λεπτά, ο Γιάκος θέλησε να κάνει το ίδιο με την αναμέτρηση κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, αλλά αυτή τη φορά ο Παλαβράκης μπλόκαρε την μπάλα.

Στο δίλεπτο 31′-32′ ο Ηρακλής έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά ο Σπυρίδης δοκίμασε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι και στη συνέχεια, ο Αρόγιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κούστα έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ. Ο Ισνάλντο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκμπενιόν πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καραγκιόζη (1-0).

Στο 63′ ο Γηραιός λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Ισνάλντο εκτέλεσε ένα ακόμη κόρνερ για την ομάδα του, ο Γκμπενιόν έπιασε ξανά την αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Καραγκιόζη, σε μια φάση καρμπόν με το γκολ.

Τρία λεπτά, οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν μια ακόμα ευκαιρία. Ο Βιτλής πάτησε περιοχή, “έσπασε” στον Κούστα ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Καραγκιόζης του λέει “όχι”.

Και ενώ ο Γηραιός πίεζε για ένα δεύτερο γκολ, αυτό ήρθε στο 70ό λεπτό για την Κοζάνη. Ο Γραμμένος γέμισε στην αντίπαλη περιοχή, ο Σουλιώτης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, μην αφήνοντας περιθώριο για αντίδραση από τον Παλαβράκη (1-1

Στο επόμενο λεπτό, ο Σιατραβάνης απείλησε για την Κοζάνη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Ηρακλή να απαντάει στο 77′ σε κεφαλιά του Κούστα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καραγκιόζη.

Στο 85′ ο δραστήριος σήμερα Ισνάλδο έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Καραγκιόζης απέκρουσε με τα πόδια, κρατώντας το 1-1.

Συνθέσεις Ηρακλής (Σούλης Παπαδόπουλος) : Παλαβράκης, Βιτλής, Χειρίτραντας, Πατράλης (84′ Τόρες), Ισνάλδο, Αρόγιο, Έμπο, Σπυρίδης (77′ Κουντιυριώτης), Κούστα, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης) : Καραγκιόζης, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος (11′ λ.τ. Τσιμπούκας), Τάτσης, Σιατραβάνης (78′ Τζημόπουλος), Νάτσος (78′ Παπαδόπουλος), Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γραμμένος, Γιάκος (56′ Μαξίμοβιτς)

ΚΟΖΑΝΗ (Αγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης, Ιτσιος (11′ λ.τ. Τσιμπούκας), Σουλιώτης, Νάτσος (77′ Ιω. Παπαδόπουλος), Αναστασόπουλος, Σιατραβάνης (77′ Τζημόπουλος), Γιάκος (55′ Maksimovic), Καλλέργης, Γραμμένος.

Διαιτητής: Α. Τσιοφλίκη (Λάρισας).

Βοηθοί: Α. Μαλανδρής (Λάρισας), Γ. Δεδικούσης (Χαλκιδικής)

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος

Play out

Ηρακλής – Κοζάνη 1-1 (49′ Γκμπενιόν / 70′ Σουλιώτης)

(16:00) Αναγέννηση Καρδίτσας – Καμπανιακός (οι 11άδες ΕΔΩ)

(16:00) ΠΑΟΚ Β – Αιολικός (οι 11άδες ΕΔΩ)