Ένα πολύ όμορφο γκολ του Μαξίμοβιτς στις καθυστερήσεις χάρισε στην Κοζάνη ένα πολύτιμο βαθμό στην Κοζάνη στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας (έχει το πλεονέκτημα απέναντι της πλέον στην ισοβαθμία) στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος και ο Καραγκιόζης την κράτησε όρθια μετά την ψυχρολουσία του 1-0 στα πρώτα λεπτά.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους πίεσαν, διαμαρτύρονται για την φάση του 62ο ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή και τελικά δικαιώθηκαν στο τέλος και έμειναν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής.

Τα αποτελέσματα:

Βόρειος Όμιλος

Play out

ΠΑΟΚ Β – Καμπανιακός 1-0 (35′ αυτογκόλ)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Κοζάνη 1-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για την Κοζάνη αφού μόλις στο 4ο ο Κονίλιο με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 14ο πρώτη απειλή για την Κοζάνη αλλά το σουτ του Γραμμένου πέρασε έξω.

Στο 42ο πολύ κοντά στο 2-0 έφτασε η Καρδίτσα με τον Ξυδά να σουτάρει δυνατά από κοντινή απόσταση και τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους η άμυνα της Κοζάνης «κοιμήθηκε» αλλά ο Καραγκιόζης βγήκε και μπλόκαρε έγκαιρα την μπάλα αποσοβώντας τα χειρότερα.

Η Καρδίτσα μπήκε πολύ δυνατά και στο β΄ μέρος και στο 49ο ο Μπούζας από πολύ κοντά σούταρε ψηλά άουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Στο 62ο η Κοζάνη έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Ποζατζίδη να σουτάρει τον Τσέλιο να αποκρούει και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Το παιχνίδι σε αυτό το σημείο διακόπηκε (βγήκαν και κόκκινες σε ανθρώπους των 2 πάγκων) ενώ η ένταση ελέω και της κρισιμότητας το παιχνιδιού υπήρχε από τα πρώτα λεπτά.

Στο 91ο κεφαλιά του Κοκκίνη από πολύ καλή θέση πέρασε ελάχιστα έξω και ένα λεπτό μετά ο Σουλιώτης λίγο έλειψε να γίνει ήρωας για την Κοζάνη αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Τσέλιο.

Φτάσαμε έτσι στο 95ο εκεί όπου ο Μαξίμοβιτς με ένα πολύ όμορφο γκολ έδωσε ένα πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του που την κράτησε ζωντανή στην μάχη του υποβιβασμού.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης) : Τσέλιος, Μπούζας, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σαλαμούρας (83′ Κοκκίνης), Βερνάρδος (83′ Ντουμάνης), Κονίλιο, Ξύδας (86′ Κορέλας), Αθανασιάδης (59′ Κέρθι).

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης) : Καραγκιόζης, Πάνος, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Τάτσης, Σιατραβάνης, Παπαδόπουλος (38ο Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Νάτσος (54ο Ίτσιος), Γραμμένος (54ο Μαξίμοβιτς), Καλλέργης