Με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο Λεονάρντο Νίκολι ο Εορδαϊκός πήρε πολύτιμη ισοπαλία στην έδρα του Κιλελέρ με 1-1 αν και θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη μιας και είχε δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας έδειξε να μην έχει επηρεαστεί από την ήττα με την Αρτάκη και πλέον με ανεβασμένο ηθικό και πάλι θα υποδεχτεί την Κυριακή την Αναγέννηση Άρτας σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη είναι επιβεβλημένη όπως και η παρουσία και συμπαράσταση του κόσμου.

Φάσεις και γκολ

Στο 7ο ο Παπανικόπουλος μπήκε στη περιοχή σούταρε έδιωξε με τα πόδια ο Μισιρλής.

Στο 22ο λεπτό έγινε το 1-0 όταν μετά από ένα γέμισμα στην περιοχή η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Κατσαμάγκας από κοντά έκανε το 1-0.

Από εκεί και μετά ο Εορδαϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 34ο είχε δοκάρι με κεφαλιά του Αιχμαλωτίδη ενώ αμέσως μετά ο Νίκολι είχε σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση του Εορδαϊκού απέφερε καρπούς στο 39ο όταν ο Παπαζήσης θα κάνει την ατομική προσπάθεια και την κατάλληλη στιγμή θα δώσει στον Νίκολι που θα ισοφαρίσει με κοντινό πλασέ.

Λίγο πριν το ημίχρονο σουτ του Παπαζήση έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εορδαϊκός ήταν πολύ καλύτερος έχασε ευκαιρίες με τους Παπανικόπουλο, Αιχμαλωτίδη, Παπαζήση αλλά το 2ο γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Στο 90ο λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη αλλά ο Χατζησάββας αντέδρασε σωστά στο σουτ του Κατσαμάγκα κρατώντας την ισοπαλία για την ομάδα του.

Α. Ε. Κιλελέρ: Μισιρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Αντωνίου, Αλτάνης, Βλησσαρούλης, Παπαγεωργίου, Χατζησαββίδης, Κατσαμάγκας, Χασομέρης, Βαγενάς.

Εορδαϊκός: Χατζησάββας, Στεργιόπουλος (88ο Ιλιέφσκι), Κουνάβας (75ο Παπαδόπουλος), Πιρίτζαους, Παπάς, Πούλιος, Μπαλίτσας, Παπαζήσης (92ο Όμπαντιτς),

Αιχμαλωτίδης (75ο Τσαγκαλίδης), Νίκολι, Παπανικόπουλος

Τα αποτελέσματα

Πιερικός – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 0-2 (12′ Γιαλαμίδης, 77′ Μουράτι)

Αναγέννηση Άρτας – Καστοριά 0-0

ΑΕ Κιλελέρ – Εορδαϊκός 1-1 (22′ Κατσαμάγκας / 39′ Νικόλι)

Βατανιακός – Θεσπρωτός 1-3 (81′ Ανανιάδης Δ. / 44′, 56′, 67′ )

Νέα Αρτάκη – ΓΑΣ Σβορώνος 0-0

Θύελλα Κατσικά – Ζάκυνθος 2-3 (13′ Παππάς, 37′ Κωσταμένας / 65′ Νικολίτσας, 74′ Μούστα, 90′ Στύλλα)

Τρίκαλα – ΑΕ Λευκίμμης 4-0 (25′ Αλεξίου, 68′ Σκόνδρας Ν., 78′ Σκόνδρας Γ., 90′ Ζαΐμι πεν)

Μαγνησιακός – Αστέρας Πετριτή 0-3 α.α.

Αστέρας Σταυρού – ΠΟ Φήκης 3-0 α.α.