Μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γιάκου στο 87ο χάρισε μια τεράστιας σημασίας νίκη στην Κοζάνη που μπήκε με το δεξί στα play-out και δικαιούται να ελπίζει σε παραμονή της στην κατηγορία.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και έχασαν ευκαιρίες με τον Καραγκιόζη να δηλώνει παρών όταν χρειάστηκε.

Τελικά στο 87ο επαληθεύτηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου και ο Γιάκος χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές

Βόρειος Όμιλος

Play out

Κοζάνη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1

Στο 11ο σουτ από το Γραμμένο η μπάλα θα χτυπήσει το δοκάρι ενώ 10 λεπτά σου του Βερνάρδου απέκρουσε ο Καραγκιόζης.
Στο 28ο φάουλ του Μαξίμοβιτς πέρασε ελάχιστα έξω όπως και αυτό του Σιατραβάνη λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο 60ο σουτ του Κέρθι ο Καραγκιόζης ήταν στη κατάλληλη θέση και μπλόκαρε.
Ακολούθησε ένα 4λεπτο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν 3 σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κορέλα στο 62ο σουτ ελάχιστα έξω, Βερνάρδο στο 65ο όταν το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο για πολύ λίγο όπως και ένα λεπτό μετά με τον Coniglio.

Στο 68ο εντυπωσιακή απόκρουση του Καραγκιόζη σε σουτ του Σταμόπουλου για μια Καρδίτσα που μπήκε πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο και 2 λεπτά μετά σουτ του Μπούζα ο Καραγκιόζης απέκρουσε και πάλι.

Στο 74ο σουτ του Μαξίμοβιτς απέκρουσε ο Γκέκας και στο 87ο Γιάκος με εκτέλεση φάουλ θα κάνει το 1-0 για την Κοζάνη.

ΚΟΖΑΝΗ (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τάτσης (74ο Ψάλτης), Ίτσιος, Σουλιώτης (74ο Τζημόπουλος), Ιω. Παπαδόπουλος (63ο Νάτσος), Αναστασόπουλος, Σιατραβάνης (63ο Γιάκος), Καλλέργης, Γραμμένος, Maksimovic (83ο Ποζατζίδης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σαλαμούρας, Μπούζας, Coniglio, Κοκκίνης, Κορέλας, Βερνάρδος.

Διαιτητής: Μ. Γιουματζίδης (Πέλλας).
Βοηθοί: Α. Δέλλιος (Πέλλας), Β. Μάνος (Λάρισας)

Καμπανιακός – ΠΑΟΚ Β Αναβολή
Aιολικός – Ηρακλής 1-1 (28′ Ενομό / 13′ Κούστα)