Ήταν 12 Νοεμβρίου και η 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος όταν η Κοζάνη πανηγύριζε την τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα εκτός έδρας επί του Καμπανιακού.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Από εκεί και μετά «κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι» πέρασαν πολλές αγωνιστικές και χρειάστηκε να φτάσουμε στις 28 Ιανουαρίου για να πανηγυρίσουν οι ερυθρόλευκοι τη νίκη επί του Απόλλων Πόντου με 1-0 χάρη σε γκολ του Ποζατζίδη.

Μια νίκη πολύτιμη όσο και βαθμολογικά όσο και στο τομέα της ψυχολογίας που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Καρδίτσας θα βοηθήσει να ανέβει το ηθικό των παικτών εν΄ όψει της δύσκολης συνέχειας.

Η Κοζάνη δεν ήταν τόσο καλή στο πρώτο μέρος αλλά πέτυχε το γκολ που αποδείχθηκε τελικά χρυσό με τον Ποζατζίδη μετά από σέντρα του Καλέργη.

Στην επανάληψη η Κοζάνη δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες με τον Καλέργη στο 50ο (σουτ απέκρουσε ο Κίναλης), Μαξίμοβιτς στο 75ο (πλασέ απέκρουσε ο Κίναλης), Κούφα στο 86ο (σουτ απέκρουσε ο Κίναλης και η μπάλα στο δοκάρι) και στις καθυστερήσεις όταν το πλασέ του Μαξίμοβιτς απέκρουσε και πάλι ο Κίναλης (έσωσε την ομάδα του από διασυρμό).

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 72ο με ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπλάνγκο με τους γηπεδούχους να μην πληρώνουν την αστοχία τους και να κοιτάζουν με αισιοδοξία το μέλλον.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Σουλιώτης, Κούφας, Τάτσης, Σιατραβάνης, Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γιάκος, Ποζατζίδης.

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Φλένσμποργκ, Μουμίν, Αλμπάνης, Αμπουντού, Ίννος, Σάχολλι.

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Μάνος (Λάρισας), Δεδικούσης (Λάρισας)

Τα αποτελέσματα:

Κοζάνη – Απόλλων Πόντου 1-0 (26′ Ποζατζίδης)

ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (6′ Αντράντα)

ΠΑΟΚ Β – Μακεδονικός 2-0 (26′ αυτογκόλ, 35′ Γκούμας)

Καμπανιακός- Νίκη Βόλου 0-2 (3′ Κρητικός σουτ, 8′ Λίταινας σουτ)

Νότιος Όμιλος

Τηλυκράτης- Ολυμπιακός Β΄ 2-2 (6′ πεν. Ντοναλντόνι, 63′ Φοφανά – 9′, 54′ Βλαχομήτρος σουτ)

Ιωνικός – Διαγόρας 1-0 (38′ Ντάουντα)

Παναθηναϊκός Β – Γιούχτας 2-1 (38′ Μπιλάλ, 55′ Σαρδέλης / 33′ Λώλης)

Athens Kallithea – Αιγάλεω 1-0 (32′ Ματίγια πεν)

Ηλιούπολη – Καλαμάτα [] 1-0 (14′ Λατίνοβιτς)

Παναχαϊκή – Χανιά 2-1 (60′ Πατρινός, 87′ Μπαρέ / 51′ Μάναλης)