Ο Ηρακλής Κοζάνης άντεξε στην αντεπίθεση του Εθνικού Κοζάνης που πήγε να γυρίσει από το -20 πήρε το ντέρμπι της Α΄ Ανδρών της ΕΚΑΣΔΥΜ και έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στην βαθμολογία.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ (πράγμα πολύ σημαντικό αν αναλογιστεί κανείς ότι την ίδια ώρα έπαιζε ο ΠΑΟΚ και υπήρχε και το ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟ) και σε ένα παιχνίδι που στο τέλος «έσπασε» καρδιές ο Ηρακλής, με τρομερό τον Τοπάλη και απίστευτη ευστοχία έξω από τα 6,75 προηγήθηκε στο ημίχρονο με…20 πόντους και το 58-38 έδειχνε πως ο ενθουσιασμός της νιότης θα κέρδιζε  εύκολα την εμπειρία των «μεγάλων» .

Με την έναρξη όμως του τρίτου δεκάλεπτου οι παίκτες Εθνικού βασιζόμενοι  στην εμπειρία τους και «βάζοντας» τη μπάλα μέσα από τη ρακέτα ροκάνισαν τη διαφορά, κλείνοντας στο -9 στο 30 έχοντας πλέον τη ψυχολογία με το μέρος τους και πιστεύοντας στην ανατροπή.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 4ο δεκάλεπτο με τον Εθνικό να ψαλιδίζει τη διαφορά και τους νεαρούς παίκτες του Ηρακλή να δείχνουν εμφανώς αγχωμένοι και άστοχοι, πλέον, στα σουτ των τριών πόντων.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μάλιστα προηγήθηκαν  με 85-83, σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος, έχοντας το “momentum” του αγώνα, αλλά ένα καλάθι του εξαιρετικού Αργυρόπουλου μετά από ατομική προσπάθεια ήρθε να δώσει το έναυσμα της αντεπίθεσης για τους εφήβους, στην πλειοψηφία τους, παίκτες του Στέργιου Καλομενίδη.

Με ψυχραιμία στις βολές (από φάουλ που αμφισβητήθηκαν από τους φιλοξενούμενους) , ο Ηρακλής πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ και με 2 πολύ καλές άμυνες στο τέλος διατήρησαν τη μικρή διαφορά που είχαν παίρνοντας τη πολύτιμη νίκη απολαμβάνοντας πλέον τη μοναξιά της κορυφής.

(φωτό και πληροφορίες από το kozanimedia)

422

Αριστοτέλης, Αναγέννηση Σερβίων, Ηρακλής και Εθνικός έχουν ένα αγώνα περισσότερο