Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α΄ ΕΚΑΣΔΥΜ σημείωσε το Σάββατο το απόγευμα η νεανική ομάδα του Αρίωνα  η οποία κέρδισε με 77-73 (ημ. 44-34) την μαχητική Αναγέννηση Σερβίων.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Η τελικά διαφορά αδικεί τον Αρίωνα που προηγήθηκε με 16 πόντους στο 30 και κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας 9-11 μέχρι και 2:30 πριν το τέλος.

Από εκεί και μετά όμως διαδοχικά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στην Αναγέννηση να πλησιάσει αλλά στο τέλος ο Αρίων κράτησε τη πολύτιμη νίκη.

Να σημειώσουμε πως 5:06 πριν το τέλος του αγώνα είχαμε διακοπή του αγώνα απόρροια της απόφασης του 1ου διαιτητή Σταμπουλή να πάρει πίσω τη τεχνική ποινή που έδωσε ο 2ος Παυλόπουλος σε παίκτη της Αναγέννησης κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αρίωνα και οδήγησε στην αποβολή του Μίλτου Ταταρίδη από τον πάγκο.

Σε γενικές γραμμές η διαιτησία ήταν σε πολύ κακή μέρα με πολλά λάθος σφυρίγματα και χωρίς να σφυρίζουν με την ίδια λογική στις δύο ρακέτες.

Τέλος καλό όλα καλά για τον Αρίωνα που στα περισσότερα παιχνίδια μέχρι τώρα έπαιζε καλό μπάσκετ αλλά η απειρία στο τέλος τον οδηγούσε στην ήττα (βλ. Σιάτιστα, Ηρακλή).

Στο παιχνίδι με τα Σέρβια έπαιξε πάλι με την φωτιά αλλά ευτυχώς δεν κάηκε.

Η εικόνα του αγώνα:

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Αρίωνας και έτσι κατάφερε να προηγηθεί 24-11 στο 7ο αλλά από εκεί και μετά σημείωσε καλάθι μετά από 4,5 λεπτά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν 24-22 (0-11 σερί) στο 11ο ενώ λίγο αργότερα ο Τούζος συμπλήρωνε 3 φάουλ.

Μάλιστα στο 23ο τα Σέρβια με καλάθι του Τουλίκα ισοφάρισαν 26-26 (σερί 2-15).

Στη συνέχεια ο Τούζος πήρε το «όπλο» του και βοήθησε τον Αρίωνα με σερί 16-5 να προηγηθεί 42-31 στο 19ο και 44-34 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Αρίων ήταν κυρίαρχος και κατάφερε να προηγηθεί 60-44 στο 30ο αλλά στο ξεκίνημα της τελευταίας οι φιλοξενούμενοι με σερί 2-9 μείωσαν σε 62-53 στο 34ο με τον Τούζο να υποκύπτει στο 4ο φάουλ.

Ο Αρίων στη συνέχεια όμως κατάφερε όπως αναφέραμε να έχει μια διαφορά ασφαλείας για να φτάσουμε όμως 1:11 πριν το τέλος όπου ο Παπαδόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 74-71 και αφού η ομάδα του ανανέωσε πολλές φορές την επίθεση της (οι γηπεδούχοι έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ).

Ο Χατζηνεράτζης με καλάθι (δεν του δόθηκε και βολή με το φάουλ να «βγάζει» μάτια) έκανε το 76-71 58΄΄  πριν το τέλος αλλά ο Τολίκας που έκανε μεγάλη ζημιά στον Αρίωνα μείωσε 76-73 στα 53΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Τσιντώνης με ½ βολές έκανε το 77-73 48΄΄  πριν το τέλος το οποίο έμελε να είναι το τελικό σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν το στόχο στις τελευταίες επιθέσεις.

Τα 10λεπτα: 24-19, 44-34 (ημ.)

60-44, 77-73 (τελ.)

Αρίων: Παπουλίδης 5 (1), Τριανταφυλλίδης, Μπόντες 3, Τούζος 27 (5), Μυρωνίδης 8 (1), Μουρατίδης 4, Εξακουστίδης 6, Γουγούσης, Παρασχάκης, Πέκος, Τσιντώνης 9 (1), Χατζηνεράτζης 15.

Αναγέννηση Σερβίων: Παπαμάρκος 8 (1), Τσιρέκας 3 (1), Τολίκας 27, Μπουλοκώστας 5, Παπαδόπουλος 15 (2), Σπυριδωνίδης, Ζιάμπας 4, Μαυροματίδης 9, Τουρτούρας, Κονιτσιώτης 2.