Τα προγνωστικά Euro 2024 ταξιδεύουν στο γήπεδο της Ντόρτμουντ για τη 2η αγωνιστική του στ ομίλου. Ο αγώνας Τουρκία – Πορτογαλία (22/6 16:00) θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση πρόκριση καθώς οι δύο ομάδες έχουν κερδίσει στην πρεμιέρα και έχουν τρεις βαθμούς. Η Τουρκία κατάφερε και επικράτησε με 3-1 της Γεωργίας σε ένα ματς με αρκετή ένταση καθώς υπήρξαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών. Υπάρχει μεγάλος όγκος Τούρκων στη Γερμανία και στις εξέδρες βρέθηκαν πάνω από 50.000 σύμφωνα με τα γερμανικά μέσα. Το γκολ του Μουλντούρ στο 25΄ έβαλε μπροστά τους Τούρκους για να ισοφαρίσει ο Μικαουτάντζε στο 32΄. Οι Τούρκοι επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί και στο 65ο λεπτό ο Γκιουλέρ έδωσε εκ νέου προβάδισμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 97΄ ο Ακτούρκογλου σε κενή εστία. Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε απέναντι στη Τσεχία παρόλο το εξαιρετικό 69% στη κατοχή μπάλας. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με «λευκή» ισοπαλία. Η Τσεχία άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ του Πρόβοντ (62’) για να ισοφαρίσουν οι Πορτογάλοι με αυτογκόλ του Χράναντς (69’). Η παρέα του Ρονάλντο πίεσε για τη νικη και τελικά τα κατάφερε με γκολ του Κονσεϊσάο στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (92’). Επιθετικό ποδόσφαιρο στην πρεμιέρα από τις δύο ομάδες να έχουν 41 προσπάθειες για γκολ. Πιστεύουμε πως θα υπάρξει ανάλογη συνέχεια και θα σκοράρουν εκατέρωθεν στο μεταξύ τους παιχνίδι. Θα ποντάρουμε το 1.80 που βρίσκουμε στην εταιρία Stoiximan.