Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις Εθνικός και Ηρακλής Κοζάνης οι οποίοι στην 4η αγωνιστική κέρδισαν εκτός έδρας Αριστοτέλη Φλώρινας και Σιάτιστα αντίστοιχα κάνοντας το 4 στα 4.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Στην Φλώρινα έγινε πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται σκληρό καρύδι για τον Εθνικό.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν ένα μικρό προβάδισμα αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει προηγούμενος στο ημίχρονο στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο ο Αριστοτέλης κατάφερε σε ένα δεκάλεπτο πολύ νευρικό και με λίγους πόντους (οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο 5 πόντους) να ξαναπάρουν το προβάδισμα αλλά στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός έπαιξε πολύ καλή άμυνα δέχτηκε μόνο 6 πόντους και κατάφερε να πανηγυρίσει έτσι μια σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Σταμπουλής- Γλούφτσης

Τα 10λεπτα: 21-17, 35-38 (ημ.)

45-43, 51-58 (τελ.)

Αριστοτέλης: Βελιάνης 18, Μαυρουδίου Δ.  2, Παπαδόπουλος Κ. 9 (1), Ιντζές 4, Βασιλείου 3, Σολάκης 8, Βίτκας 6, Μαυροδίου Χ. 1, Μάντσος, Παπαδόπουλος Θ., Παπαδόπουλος Α.

Εθνικός Κοζάνης: Ρέπας 10 (2), Ματούλας 16 (3), Σούπουρας 5 (1), Δούμας , Τσολάκης 13 (1), Βαργιάμης 3(1) , Κυρούδης , Γατόπουλος 8, Σκαρκαλάς 3 (1), Ναϊπλής , Γκλιάνας .

Στην Σιάτιστα ο Ηρακλής κέρδισε εύκολα την γηπεδούχο Σιάτιστα με 74-58 και διατηρήθηκε και αυτός πρώτος και αήττητος στην κορυφή.

Στην Πτολεμαΐδα και στο ντέρμπι των ομάδων που δεν είχαν νίκη στο πρωτάθλημα ο Αρίων προηγήθηκε μέχρι και με16 πόντους αλλά η Αναγέννηση Σερβίων στο τέλος πλησίασε επικίνδυνα αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη και τους πρώτους βαθμούς.