Σε ένα παιχνίδι που είχε διαφορετικές όψεις σε κάθε ημίχρονο η Εθνική μας επικράτησε με σκορ 2 – 0 εκτός έδρας επί της Ιρλανδίας και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου στην διοργάνωση του Nations League.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες έπαιζαν αναγνωριστικό ποδόσφαιρο και δε ρίσκαραν ιδιαίτερα.

Προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα κι οι δυο και για αυτό οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά και στις δυο εστίες.

Σωστά ακυρώθηκε το πανέμορφο γκολ του Ογκμπένε στο 41′που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ, του  Φώτη ΙΩΑΝΝΙΔΗ για άλλη μια φορά ο κορυφαίος της ομάδας.

Ήταν στο 50 λεπτό, όταν ο Μπακασέτας πάσαρε στον σκόρερ έξω από την περιοχή κι αυτός με ένα εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό άφησε εμβρόντητο Κέλεχερ, να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας στα δίχτυα.

Το τελικό 0-2 ήρθε από τον Χρήστο ΤΖΟΛΗ, επίσης εκ των κορυφαίων, στο 87′ ο οποίος βγήκε στην κόντρα και με υπέροχη ενέργεια και σουτ με το αριστερό μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δύο στα δύο για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς και στις 10 Οκτώβρη στο Γουέμπλει, η μεγάλη αναμέτρηση με την Αγγλία, εκεί όπου θα κριθούν πολλά.