Φινάλε του πρώτου γύρου είχαμε το Σ/Κ στο βόρειο όμιλο της Β΄ χαντ-μπολ ανδρών με τον Αμύντα να γνωρίζει την ήττα στο Κιλκίς από τους Πόντιους μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι με 27-24.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα για θέματα που αφορούν το Αμύνταιο και τη Φλώρινα

Οι παίκτες του Αμύντα προηγήθηκαν με 5-0 στα πρώτα 10λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αναπροσάρμοσαν την αμυντική τους διάταξη (από 6-0 σε 5-1), κέρδισαν μπάλες και προηγήθηκαν με σκορ 12-10 στο ο. Ο Αμύντας εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και με επιμέρους σκορ 3-1, έφερε το παιχνίδι στα ίσα 13-13, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στις αρχές της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5 τέρματα (19-14) και είδαν τον προπονητή τους Δημήτρη Πασιαλή να αποβάλλεται από το παιχνίδι με απευθείας κόκκινη κάρτα (48λεπτό)μετά από λεκτικό διαπληκτισμό με τους διαιτητές της συνάντησης, για λανθασμένη υπόδειξη.

Ωστόσο οι παίκτες του Αμύντα δεν πτοήθηκαν και με ατομικές κυρίως ενέργειες κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στη ελάχιστη τιμή της (24-23) στο 55λεπτό. Στο τελευταίο 5λεπτο οι Αμυνταιώτες ξέμειναν από λύσεις στην επίθεση, με τους Πόντιους του Κιλκίς να σημειώσουν επί μέρους σκόρ 3-1 και να διαμορφώνουν το τελικό 27-24.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχος ο Θεόδωρος Φυτανίδης με 9 τέρματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γιώργος Παπαχρήστου είχε 8 τέρματα στο ενεργητικό του.

Διαιτητές: Νικ’ολας – Μαυρίδου

10λεπτα:0-5, 8-8, 13-13 ημχ., 19-14, 23-22, 27-24.

Πόντιοι Κιλκίς: Μαυρόπουλος Χρ. 4, Κωστόπουλος Γιωρ., Μαυρόπουλος Ανεστ., Κωστόπουλος Δημ. 5, Σαλαβασίδης 1, Βαλής Κων., Φυτανίδης 9, Χοτζούλης 1, Καλαϊτζης 3, Ευαγγελόπουλος, Βαλής Στ., Τζιβιντζέλης 4, Δενδράκης, Κουσίδης, Κετικίδης, Φάρρας.

Δίλεπτες Αποβολές: 5             Πέναλτι: 2/5

Αμύντας Αμυνταίου (Δ. Πασιαλής – Χρ. Φυραρίδης): Ασιανός (τφ), Μυλόπουλος 2, Ρομπής 1, Ξεκουκουλωτάκης 6, Παπαχρήστου Αλ., Μπόνας (τφ), Κόλλιας Ζαφ. , Παπαδόπουλος Δημ., Πετρίδης Δημ., Κωνσταντινίδης, Παπαχρήστου Γιωργ. 8 Γιαννόπουλος 4,  Παπαδόπουλος Διαμ., Κοτανίδης, Τζοβάρας 3, Γιαννιτσόπουλος.

Δίλεπτες Αποβολές: 5             Πέναλτι: 5/7

Την ίδια ώρα ο Α.Ο. Κοζάνης είχε το καθιερωμένο ρεπό του ενώ στο ντέρμπι κορυφής το Πανόραμα κέρδισε 21-20 τον πρωτοπόρο Κένταυρο (οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι σε νεκρό χρόνο) και έτσι έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή.