Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό της Κοζάνης οι Πόντιοι Κιλκίς κέρδισαν με 25-24 τον γηπεδούχο Α.Ο. Κοζάνης ο οποίος όμως κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων για την προσπάθεια και ότι πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Στον Βόλο ο Κένταυρος Αγριάς συνέχισε την ξέφρενη πορεία του κερδίζοντας στο ντέρμπι τον Αμύντα με 30-21.

Ο Αμύντας προηγήθηκε στο 20΄ με 9-8 αλλά ο Κένταυρος ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται σταδιακά. Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην λήξη του παιχνιδιού ο φωτεινός πίνακας του ΕΑΚ Βόλου έγραψε το τελικό 30-21.

Οι προπονητές Κρατήρας και Αναστασίου ήταν για ακόμη μια φορά «διαβασμένοι», αφού εξουδετέρωσαν όλα τα ατού των φιλοξενούμενων. Επίσης, ευτύχησαν να έχουν τον τερματοφύλακα Γρηγόρη Γκαμώτσο σε εκπληκτική μέρα. Απέκρουσε τέσσερα πέναλτι και με καίριες επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία έδωσε το έναυσμα για την νίκη.

Ο Λαζάρου με 9 γκολ και ο Χιώτης με ο ήταν οι επιθετικές αιχμές του Κένταυρου.

Πεντάλεπτα: 03-03,05-06,06-07,08-09,11-10,14-13  (ημ.)

17-13,18-15,20-17,23-17,26-19,30-21 (τελ.)

Διαιτήτευσαν Βελάνη -Καποτάς.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ: Γκαμώτσος, Καλαποδάς , Λαζάρου 9, Χαλκιάς, Ελευθεριάδης 2 , Αντωνιάδης 2,Χιώτης 8 Αθ.Μηλιόρδος , Καρανάσιος 3,Ζαμάνης, Μακρής 2, Μιχαλόπουλος 3, Πάσχος 1.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: [Δημήτρης Πασιαλής] Ασιανός, Ρόμπης, Γ. Παπαχρήστου 7, Πετρίδης 2, Τζοβάρας 3, Παπαδόπουλος 3, Παναγιωτίδης 1, Μπόνας, Μηλόπουλος 2, Γιαννιτσόπουλος, Δ. Παπαδόπουλος 3, Κοτανίδης, Πετρίδης, Κόλλιας,.

Δίλεπτα 6-6. Πέναλτι 1/1-6/2.

Τα αποτελέσματα:

ΑΓΕ Αγριά Βόλου Κένταυρος 2008-Αμύντας Αμυνταίου 30-21

Αναγέννηση Άρτας -Α.Ο.Α. Καστοριάς  0-10 α.α.

Α.Ο. Κοζάνης -ΑΜΣ Πόντιοι Κιλκίς  24-25

ΑΕΠ Πανόραμα  -Άρτα Χάντμπολ 2015 10-0 α.α. (Η Άρτα αποχώρησε από το πρωτάθλημα)

Α.Ο. Ιωαννίνων -Κερκυραϊκός 25-24

Ρεπό: Γ.Ε. Δράμας