Ένας σαρωτικός Εθνικός Κοζάνης πέρασε με το επιβλητικό 14-51 από την έδρα του Κερκυραϊκού και συνέχισε την αήττητη πορεία του. Ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας που και οι μικρές του Εθνικού που πήραν πολύ χρόνο δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, οι Ελπίδες Αμυνταίου νίκησαν τον Φίλιππο Βέροιας με 19-18 για την 4η αγωνιστική της Α2 χάντμπολ γυναικών με μπάζερ μπιτερ της Σοφίας Μπούρη.

Ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα από το 5ο λεπτό και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 11-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια της Ελένης Τσιρνάρη ανέβασαν στροφές, απέκτησαν ψυχολογία και σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι χωρίς να προηγηθούν.

Αυτό συνέβη παρά μόνο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Συγκεκριμένα στο 58:26 με το σκορ 18-18 παίρνουν time out οι Ελπίδες που χάνουν την επίθεση.

Στο 59.30 παίρνει time out ο Φίλιππος αλλά οι παίκτριες του  κάνουν λάθος πάσα . Στην γρήγορη επαναφορά οι Ελπίδες εκδηλώνουν αιφνιδιασμό και η Σοφία Μπούρη στη λήξη πετυχαίνει το νικητήριο γκολ που έκρινε τον αγώνα.

Κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού οι εξαιρετικές άμυνες και των δύο ομάδων.

Από την ομάδα των Ελπίδων διακρίθηκαν η Πανταζή Στεφανία (12 γκολ) που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και η τερματοφύλακας Ιωάννα Σουμτάκη που με τις επεμβάσεις της έδωσε το σύνθημα για την ολική ανατροπή.

Πεντάλεπτα: 02-02,02-04,03-06,04-08,06-11,07-11 (ημ),

09-12,12-13,13-14,13-15,16-17,19-18 (τελ.)

Διαιτήτευσαν Μαυρίδης-Αγγελίδης.

Ελπίδες Αμυνταίου: Σουμτάκη, Γκάτσιου 1, Μίτις, Μπουρή 2, Στ.Πανταζή 12, Καπετανοπούλου, Πραπαβέση 2, Π.Πανταζή, Σ.Κουτσουρίδου, Αν.Κουτσουρίδου, Βασιλείου 2, Παρχαρίδου, Ντίνα, Κακλίδου

Φίλιππος Βέροιας: Τσαρνουχά, Θεοδωρίδου 3, Κυριακίδου 4, Βαλκαφώτη, Αχμέτι, Σιαράψη 4, Τσαγγαρού 2, Δημητρίου, Καπετανάκη 5, Ευστρατιάδου, Επαμεινωτίδου, Μαυρίδου, Σιώπη, Παναγιωτίδου.

Δίλεπτα 5-5. Πέναλτι 3/3-1/3.