Για την 5η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής ο Εορδαϊκός γνώρισε την ήττα στην Κατερίνη από τον Πιερικό με 1-0.

Για όλες τις αθλητικές ειδήσεις ακολουθήστε την αθλητική μας σελίδα στο FB  facebook.com /Sports. Eptolemeos/

Ο Εορδαϊκός χάνει ακόμα ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες και σίγουρα χρειάζεται επειγόντως μια νίκη για να αλλάξει το κλίμα στην ομάδα.

Ο αγώνας με τον πρωτοπόρο και με το απόλυτο μέχρι τώρα Εθνικό Κεραμιδίου το ερχόμενο Σάββατο στην Πτολεμαΐδα είναι μια καλή ευκαιρία για να δείξει ο Εορδαϊκός ότι έχει σφυγμό και με μια νίκη να ανέβει και βαθμολογικά αλλά πάνω από όλα ψυχολογικά.

Όσο αφορά το παιχνίδι της Κατερίνης ο Πιερικός άνοιξε το σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με το γκολ του Μπαλογιάννη στο 40ο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το 85ο ο Πιερικός γύρισε πίσω αλλά ο Εορδαϊκός αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τον Παπαζήση να βγαίνει απειλητικά στο 87ο αλλά να κόβεται τη τελευταία στιγμή και τον Σαραντίδη στο 92ο να σουτάρει άουτ από καλή θέση στις καθυστερήσεις.

Πιερικός: Μπίντσης, Χατζηκωνσταντίνου (46ο Κατσαβάκης), Οικονομόπουλος (46ο Κωνσταντινίδης), Γιαλαμίδης, Καρατάσιος, Παπαϊωάννου (30ο Μπλέτσας), Φασίδης, Σαραντίδης, Κυπαρίσσης (84ο Κατσιαμήτας), Μπαλογιάννης (84ο Στόιος), Μήγγος (72ο Ματζαλάκου).

Εορδαϊκός: Δημητριάδης, Παπάς, Πούλιος, Σωτηριάδης, Κοντογουλίδης (81ο Τσαγκαλίδης), Μπαλίτσας, Κουνάβας (67ο Ντερβίσι) , Παπανικόπουλος, Παπαζήσης , Χάιτας (78ο Τοπάλης), Νίκολι .

Τα αποτελέσματα:

Τρίκαλα – Βατανιακός 4-0 (22′-46′ Αλεξίου, 50′ Βασιλείου, 90′ Σαμαντάς)

Αναγέννηση Άρτας – Νέα Αρτάκη 0-0

Αστέρας Σταυρού – ΓΑΣ Σβορώνος 0-0

Θύελλα Κατσικά – Θεσπρωτός 1-2 (83′ Πότσης / 42′ Ζελέκου, 64′ Βιγιάλμπα)

Πιερικός – Εορδαϊκός 1-0 (40′ Μπαλογιάννης)

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου – Καστοριά 4-1 (13′ Τουλίκας, 19′ αυτογκόλ, 54′ Σεχολάρι, 86′ Χατζής / 27′ Τσελέπης)

Ζάκυνθος – ΠΟ Φήκης 4-1 (30′-52 πεν-55′ Τσιμέλι, 90+2′ Κακολύρης / 59′ Μπαλτάς)

Αστέρας Πετριτή – ΑΕ Κιλελέρ 0-1 (61′ Χασομέρης)

Μαγνησιακός – ΑΕ Λευκίμμης 0-1 (86′ Νίτας)